Про зміни в податковому законодавстві.

Дата: 13.06.2022 11:58

27 травня 2022 року набрав чинності Закон України від 12.05.2022 №2260-ІХ «Про внесенння змін до Податкового кодексу України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» (Далі Закон №2260), яким внесено ряд змін до Податкового кодексу України, зокрема:

Законом №2260  передбачено:

- обмеження терміну, протягом якого податковий кредит формується за первинними документами без зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних ( далі ЄРПН) податкових накладних/розрахунків коригування періодом лютий-травень 2022 року.

При цьому, для платників податків, у яких є можливість виконувати свої податкові обов’язки, відновлено    обов’язки в частині:

- дотримання термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних (далі – розрахунки коригування) в ЄРПН,

- подання податкової звітності,

- сплати податків.

Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов’язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання  таких обов’язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Закону №2260 за умови реєстрації такими платниками податкових накладних  та розрахунків коригування  в ЄРПН до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.

Порядок підтвердження можливості  чи неможливості  виконання  податкових обов’язків та перелік документів на підтвердження  затверджується  центральним органом  виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Якщо платник податків здійснює самостійне виправлення помилок за період дії воєнного стану  до 25 липня 2022 року, то штрафні санкції та пеня , передбачені п.50.1 ст. 50 Кодексу не нараховуються.

Законом №2260 відновлюється проведення    камеральних перевірок та частково документальних позапланових перевірок.      Позапланові документальні  перевірки  проводяться за заявою платника податків та на підставі 78.1.7 Податкового кодексу (припинення держреєстрації СПД) та 78.1.8  ( заявлення ПДВ до відшкодування), та/або в разі отримання податкової інформації про порушення платником валютного законодавства в частині дотримання граничних строків надходження товарів за імпортними операціями та/або валютної виручки за експортними операціями.

Першочергово    звертаємо увагу на відновлення фактичних перевірок.

В умовах дії воєнного стану СПД зобов’язані проводити розрахункові операції, в тому числі під час реалізації товарів першої необхідності, лікарських засобів, пального тощо у відповідності до     Закону України  «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». (Далі Закон про РРО).  Зміни до  Закону про РРО в частині відтермінування строків запровадження РРО/ПРРО для окремих груп платників на період війни не вносились.

Законом  України  №2118-ІХ від 15.03.2022 внесено зміни лише в частині незастосування штрафних санкцій за порушення норм  Закону про РРО , а саме перехідні положення доповнено такими пунктами:

- тимчасово на період до припинення  або скасування воєнного стану на території України, санкції за порушення вимог цього Закону не застосовуються, крім  санкцій за порушення порядку здійснення розрахункових операцій при продажу підакцизних товарів;

- проведення розрахункових операцій, що здійснюються в режимі офлайн, та використання фіскальних номерів із діапазону фіскальних номерів, сформованихфіскальним сервером контролюючого органу, можуть здійснюватись з перевищенням строків, встановлених абзацами третім і четвертим ст.5 цього Закону.

Славутська ДПІ рекомендує  платникам податків врахувати зміни в законодавстві та  для уникнення штрафних санкцій в найкоротші терміни вжити заходи  для самостійного усунення допущених недоліків в роботі, забезпечити повноту декларування та сплати податків та забезпечити здійснення готівкових розрахункових операцій із застосуванням РРО/ПРРО.

СЛАВУТСЬКА ДПІ